Vegaaniliiton etusivulle

 

 

 

 

..................

Julkaisija:
Vegaaniliitto ry
vegaia@vegaaniliitto.fi

Ilmestyy neljästi vuodessa

Vuositilaushinta 15 euroa (ks. tilausohjeet)

Uusimpia numeroita saatavilla vegaanipuodista

Osoitteenmuutokset osoitteeseen rekisterit [ät] vegaaniliitto.fi.

Myyntipisteitä: Akateemiset (Helsinki, Turku, Tampere ja Oulu), Ruohonjuuri (Helsinki, Tampere, Turku), Asoka, Uppveg

Osallistu Vegaian tekemiseen!
Mediatiedot

ISSN 1237-3184

Vegaiassa esitetyt näkemykset eivät edusta Vegaaniliitto ry:n kantaa ellei näin nimenomaisesti ole mainittu.


Etusivu / Vegaia / ...

Olaf Laczak

[tapaaminen]

"Education for liberation"

- Norjan kansainvälinen eläinoikeustapaaminen

Elokuun alussa kokoontui Osloon pari sataa eläinaktivistia viikon pituiseen tapaamiseen. Mukana oli ihmisiä kymmenestä eri maasta: Pohjoismaiden lisäksi Hollannista, Saksasta, Isosta-Britanniasta, Unkarista, Italiasta ja Yhdysvalloista. Suomesta oli paikalla runsaat kymmenen henkeä.

Tapaamisen järjesti eläinoikeusjärjestö NOAH (1), joka selvisi urakastaan hienosti. Ohjelmassa oli keskusteluja, luentoja, mielenosoituksia, syömistä, koripalloa ja bileet. Jalkapallon pelaaminen kaatui siihen, että paikallinen pallo oli nahkaa, emmekä löytäneet kaupasta halpaa vegaanista vaihtoehtoa.

Viime vuonna vastaava tapaaminen oli Hollannissa, ja ensi vuonna se järjestetään luultavasti Saksassa tai Tanskassa. Tämän vuotisen perusteella suosittelen lähtemään matkaan.

Seuraavassa muutamia kysymyksiä, joita tapaamisessa käsiteltiin tai jotka tulivat mieleeni sen yhteydessä:

  • Onko kansalaistottelemattomuustyyppinen eläinten vapauttaminen (eli eläinten pelastamisen jälkeen ilmoittaudutaan poliiseille) järkevää?

    Ruotsissa on vapautettu kanoja tällä tavalla. Onko kiinni jäämisestä enemmän hyötyä vai haittaa?

  • Onko teurastamossa työskentely oma valinta vai olosuhteiden määräämä pakko?

    Onko reilua huutaa eläimiä hyväksikäyttävien laitosten työntekijöille "scum" tai "murhaajat"? Onko siitä hyötyä?

  • Olisiko aika keksiä lisää iskulauseita?

  • Mikä olisi hyvä tapa häiritä metsästystä Suomessa?

    Tähän astihan toiminta on rajoittunut lähinnä metsästyslavojen hajottamiseen. Toisaalta metsästäjän edessä seisominen tuntuisi aika vaaralliselta, varsinkin kun täkäläiset metsästäjät eivät ole tottuneet häirintään.

  • Minkälainen ongelma seksismi on eläinoikeusliikkeessä?

    Mikä on seksismiä, mikä muunlaista sortoa ja mikä jotakin aivan muuta? Onko separatismi (tytöt ja pojat toimivat erillään) järkevää?

  • Miten pitäisi suhtautua eläinten oikeuksista kiinnostuneisiin ihmisiin, jotka eivät kunnioita ihmisoikeuksia?

    Esimerkiksi hardline-ideologiaan (2) kuuluu kielteinen asenne homoseksuaalisuuteen ja naisten aborttioikeuden vastustaminen. Tapaamisesta potkittiin pois kolme hardlinereiksi itsensä esitellyttä ihmistä.

  • Onko valtamediasta mihinkään?

    Kannattaako sen kanssa tehdä yhteistyötä, vai luottaako vain liikkeen omaan mediaan? Miten käyttää valtamediaa hyväkseen? Kuinka olla ovelampi kuin kapitalisti?

Lopuksi lainaus Dezerter-yhtyeen (3) levyltä "Ziemia jest plaska" ("Maa on litteä"):

"Lukekaa vähemmän
opiskelkaa vähemmän
ajatelkaa enemmän
tuntekaa enemmän"

Mitä mieltä olette?

(1) http://www.noahonline.org/index.shtml
(2) http://members.tripod.com/HardlineSite/main.html
(3) Sotilaskarkuri on muuten ehkä eniten kunnioitusta ansaitseva henkilö, mitä minulle tulee mieleen.

 

 

 
Vegaaniliitto ry | info@vegaaniliitto.fi | 050 344 9524Viimeksi päivitetty 16.08.2008