Vegaaniliiton etusivulle

 

 

 

 

..................

Julkaisija:
Vegaaniliitto ry
vegaia@vegaaniliitto.fi

Ilmestyy neljästi vuodessa

Vuositilaushinta 15 euroa (ks. tilausohjeet)

Uusimpia numeroita saatavilla vegaanipuodista

Osoitteenmuutokset osoitteeseen rekisterit [ät] vegaaniliitto.fi.

Myyntipisteitä: Akateemiset (Helsinki, Turku, Tampere ja Oulu), Ruohonjuuri (Helsinki, Tampere, Turku), Asoka

Osallistu Vegaian tekemiseen!
Mediatiedot

ISSN 1237-3184

Vegaiassa esitetyt näkemykset eivät edusta Vegaaniliitto ry:n kantaa ellei näin nimenomaisesti ole mainittu.


Etusivu / Vegaia / ...

TEKSTI: JONI PURMONEN

MCLIBEL - TAISTELU KANSALAISTOIMINNAN PUOLESTA

Englannissa on käynnissä maan historian ehkä pisimmäksi venyvä oikeudenkäynti, joka muistuttaa erehdyttävästi Davidin ja Goljatin kamppailua. Kanteen nostajana on monikansallinen sadan miljardin hampurilaisjättiläinen McDonald's Corporation huippujuristeineen. Syytettyinä on kaksi London Greenpeacen (ei yhteydessä Greenpeaceen) varatonta vapaaehtoistyöntekijää.

Prosessi sai alkunsa Dave Morrisin ja Helen Steelin valmistamasta McDonald'sia kritisoivasta lentolehtisestä, jota jaettiin laajalti ympäri Englantia. Kun lentolehtisen esittämät kannat alkoivat saada enemmän huomiota osakseen, McDonald's lähetti neljä soluttautujaa selvittämään taustalla olevan ryhmän avainhenkilöitä. "Periaatteessa kysymys on sananvapaudesta, oikeudesta esittää kritiikkiä", Morris sanoo. "Yrityksillä ei ole oikeutta vaientaa perusteltua kritiikkiä, olivat ne sitten kuinka suuria tai rikkaita tahansa".

Syytetyt ovat joutuneet asiantuntijalausuntojen avulla todistamaan lentolehtisessä esitettyjen asioiden todenperäisyyden. Esitetyt McDonald'sin vastaiset syytökset koskevat periaatteessa seuraavaa seitsemää teemaa:

  • McDonald'sin kaltaisten monikansallisten yhtiöitten yhteys markkinakasvien viljelyyn ja nälänhätään kolmannessa maailmassa.
  • McDonald'sin vastuu ympäristöstä ja sademetsien kohtalosta.
  • Pakkausmateriaalin tuhlaava käyttö ja ympäristön turha kuormittaminen.
  • McDonald'sin ruoan epäterveellinen koostumus (paljon rasvoja, sokeria, suolaa, vähän kuituja, vitamiineja ja mineraaleja) ja tämän yhteys sydän- ja verisuonitauteihin sekä syöpään.
  • Lasten manipulointi mainonnassa.
  • Eläinten julma ja väkivaltainen kohtelu McDonald'sin tuotteiden valmistuksessa.
  • Työntekijöiden huonot työolosuhteet ja palkat sekä McDonald'sin syrjivä asenne ammattiliittoja kohtaan.

Kuka onkaan syytetynä?

Yli vuosi on kulunut siitä kun oikeudenkäynti alkoi. Prosessia käyvät aktivistit arvioivat sen jatkuvan vielä ainakin tämän vuoden loppuun. London Greenpeace on kerännyt noin 170 todistajaa tukemaan väitteitään. Mukana on asiantuntijoita eri aloilta, kuten lääkäreitä, kehitysmaatuntijoita ym. Toistaiseksi arviot oikeudenkäynnin lopputuloksesta vaihtelevat, mutta suurin osa lentolehtisessä esitellyistä väitteistä on todistettu todenmukaisiksi tuomioistuimessa.

Vaikka tarkoitus olikin saattaa Steel ja Morris edesvastuuseen väärien tietojen levittelystä, on koko prosessi antanut McDonald'sin vastaiselle liikkeelle mahdollisuuden tuoda näkemyksiään julki oikeudenkäynnin varjolla. McDonald'sin ristiretki kapinoivaa kansalaistoimintaa vastaan on heittänyt kuperkeikan. Piinapenkissä on nyt hampurilaisjättiläinen itse.

Vegaaninen kampanjointi

Eläinoikeusjärjestöt ja kasvissyöntiyhdistykset ovat olleet avainasemassa ruohonjuuritason kampanjoinnissa McDonald'sia vastaan. Erilaiset paikallistason vegaaniyhdistykset käyvät viikoittain jakelemassa tietoa McDonald'sin toiminnasta kaduilla, ja toiminta lepää muutenkin kasvissyöjäaktivistien harteilla.

Eläinoikeusaktivistien osallistumista on perusteltu esimerkiksi oletuksella, että McDonald'sin lihakeskeinen ruokatarjonta on omiaan lisäämään eläinten hyväksikäyttöä. Tämä näkökanta olisi hyvä ottaa huomioon täällä meilläkin, kun McDonald's uhkaa lisätä ravintolamääräänsä sataan vuosituhannen vaihteeseen mennessä.

Tämänhetkinen tilanne

McDonald'sin nostama syyte on kääntynyt tarkoitustaan vastaan. Alkuperäisenä pyrkimyksenä oli säikäyttää lentolehtisten jakelijat varoittavalla esimerkillä. Kuitenkin McDonald'sin vastainen kampanjointi on nyt vilkkaampaa kuin koskaan.

Mielenosoituksia järjestetään ympäri maailmaa. Kauko- ja lähi-idästä länsimaihin, Etelä-Amerikasta itäisen Euroopan maihin, kaikkialla McDonald's Corporation tuntee kasvavan kansalaisvastustuksen voiman.

Myös meillä Suomessa toimitaan McDonald'sia vastaan. Itsenäiset ryhmät eri puolella Suomea järjestävät mielenosoituksia, jakavat lentolehtisiä jne. Tällaista toimintaa on esiintynyt ainakin Tampereella, Lahdessa ja Helsingissä. Helsinkiin on perustettu erityinen McDonald's- ryhmä, joka aikoo käyttää toiminnassaan mielenosoituksia ja muita ruohonjuuritason aktivismin keinoja. Myös Luontoliitto on ollut kampanjoimassa McDonald'sin tuhlaavaa pakkausmateriaalin käyttöä vastaan.

Suomen McDonald's osoitti kaukonäköisen liikemiesvaistonsa julkistamalla uuden ympäristöohjelmansa. Ehkä tieto kasvavasta vastustuksesta erityisesti ympäristöasioissa sai heidät tekemään oma-aloitteisen liikkeen, jonka mahdollisesti oletettiin kiillottavan heidän julkisivuaan. Ohjelmassa uhottiin McDonald'sin olevan edelläkävijä ympäristöasioissa ja ympäristön huomioonottamisen kuuluvan yhtiön perusarvoihin. Tätä väitettä on vaikea sovittaa yhteen oikeudenkäynnissä esiin tulleiden seikkojen kanssa.

Mutta vaikka McDonald's parantaisikin jätehuoltoaan, on yrityksen toiminnassa vastustajien mukaan vielä paljon korjaamisen varaa. Itse suuri McDonald's Corporation ei heidän nähdäkseen juurikaan ole muuttanut toimintaperiaatteitansa esimerkiksi sademetsiin tai kehitysmaihin nähden.

Kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä Suomen anti-McDonald's ryhmään, PL 21, 00411 Helsinki.

 

 

 
Vegaaniliitto ry | info@vegaaniliitto.fi | 050 344 9524Viimeksi päivitetty 16.08.2008